Agregat prądotwórczy jako źródło zasilania rezerwowego

Gorące lato, ale też bardzo niskie temperatury w okresie zimowym mogą spowodować, że nieoczekiwanie zabraknie prądu w domach czy w przedsiębiorstwach. Jest to spowodowane ubóstwem energetycznym Polski, a z drugiej strony przeciążeniem linii energetycznych. Aby zapobiec sytuacji, w której zabraknie zasilania w najmniej oczekiwanym momencie warto zainwestować w agregat prądotwórczy.

Czym jest agregat?

Agregat prądotwórczy to urządzenie pozwalające na niezależną produkcję prądu, w momencie, kiedy zabraknie go w tradycyjnych gniazdkach. Agregat składa się z trzech urządzeń, które działając jednocześnie produkują prąd. Podstawowym urządzeniem jest silnik spalinowy. Odpowiada on za dostarczenie energii, która jest produkowana podczas spalania paliwa. Drugim ważnym urządzeniem jest prądnica, a ostatnim niemniej istotnym jest falownik. To on odpowiada za przekształcenie prądu wytwarzanego w prądnicy na prąd, jaki używamy  w tradycyjnym gniazdku.

Zalety stosowania agregatów prądotwórczych

Na rynku dostępne jest wiele modeli agregatów prądotwórczych. Różni je wielkość, cena, ale przede wszystkim ilość prądu, jaki mogą wytworzyć podczas działania. Decydując się na zakup agregatu warto pamiętać, że prąd z takiego urządzenia jest droższy, ale możemy mieć pewność jego dostępności niezależnie od czynników zewnętrznych. Najbardziej rozpowszechnione są agregaty spalinowe działające na benzynę lub olej napędowy. Są niewielkie i można je wykorzystać praktycznie wszędzie, jako alternatywne źródło zasilania. W czasie, kiedy agregat nie jest użytkowany, ze względu na swoje niewielkie rozmiary można go przechowywać w piwnicy, garażu czy altance przydomowej. W przypadku większych agregatów warto znaleźć dla nich odrębne miejsce, tak jak to dzieje się w przypadku przedsiębiorstw czy szpitali, gdzie zasilanie z agregatu jest istotne dla funkcjonowania placówki. Niewątpliwą zaletą agregatów jest ich stosunkowo nieduży koszt. Zróżnicowane wymiary, dostępność urządzeń z drugiej ręki sprawia, że za dobrą cenę można dostać naprawdę dobry sprzęt. Ponadto agregaty mają gwarancję, dzięki której użytkownik może mieć pewność, że w jeśli cokolwiek złego stanie się z urządzeniem będzie możliwa jego wymiana lub naprawa.

Jakie urządzenia można podłączyć do agregatu?

Agregat to nieocenione źródło alternatywnego zasilania. Warto więc zastanowić się jakie sprzęty będą niezbędne do funkcjonowania domu lub firmy, aby w przypadku braku tradycyjnego prądu móc je podłączyć do agregatu. I tak na pewno warto podłączyć piec – ogrzewanie ciepłej wody użytkowej oraz kaloryferów, latem klimatyzację, lodówkę oraz niezbędne sprzęty pozwalające na niezakłóconą pracę w domowym lub firmowym biurze.