Jak dokonywać pomiarów przy pomocy suwmiarki?

Suwmiarka to na pozór prosty przyrząd nieróżniący się wyglądem od innych narzędzi budowlanych - jednak jego prawidłowa obsługa nie jest dla każdego oczywista. Narzędzie to służy do odczytu dokładnych pomiarów różnego rodzaju przedmiotów pod względem jego szerokości zewnętrznej i wewnętrznej, grubości, głębokości czy rozstawu elementów. Suwmiarka jest przyrządem, który pozwala uzyskać precyzyjne wyniki z dokładnością nawet do 0,01 milimetra.

Rodzaje suwmiarek

Każda suwmiarka składa się z powierzchni pomiarowych, prowadnicy oraz ruchomego suwaka. Przy zakupie narzędzi pomiarowych, warto jednak wiedzieć, że istnieje także podział suwmiarek (ze względu na sposobu odczytu wartości) na:

  • suwmiarki noniuszowe (analogowe),
  • suwmiarki czujnikowe (zegarowe),
  • suwmiarki elektroniczne (cyfrowe).

Zastanawiasz się, który z tych wariantów będzie najlepszy? To zależy głównie od preferencji użytkownika. Wersja elektroniczna jest z pewnością najwygodniejszą opcją - zwłaszcza dla osób, które nie korzystają często z tego typu narzędzi - a także dającą najbardziej dokładne wyniki. Suwmiarka analogowa będzie za to tańszym oraz całkowicie niezawodnym rozwiązaniem. Wariant zegarowy jest natomiast wypośrodkowaną alternatywą w porównaniu do noniuszowych oraz cyfrowych suwmiarek.

Jak korzystać z suwmiarki?

Sam sposób odczytu wartości z suwmiarki będzie się nieco różnił w zależności od rodzaju narzędzia - generalnie jednak sposób użycia przyrządu jest bardzo zbliżony. Przedmiot, który zamierzamy zmierzyć, należy umieścić między szczękami, a następnie przesunąć suwak w taki sposób, aby szczęki zetknęły się z krawędzią przedmiotu. W suwmiarkach zegarowych oraz cyfrowych odczyt wyniku jest bardzo prosty - w pierwszym przypadku pomiar pełnej liczby milimetrów wskazuje główna skala, a czujnik zegarowy podaje setne części milimetra. W wersji elektronicznej wystarczy jedynie odczytać wynik na wyświetlaczu, dlatego jest to zdecydowanie najbardziej wygodna opcja.

 

W sytuacji, kiedy korzystamy z suwmiarki noniuszowej, wynik należy odczytać na podziałce. Główna podziałka wskazuje pełną liczbę milimetrów, natomiast liczbę po przecinku określa pierwszy numer kreski noniusza pokrywającego się z kreską skali głównej.