Co zaliczamy do narzędzi monolitycznych?

Narzędziami monolitycznymi nazywa się sprzęty do skrawania, które wykorzystywane są m.in. do takich prac jak wiercenie, gwintowanie i obróbka. Czym muszą się charakteryzować, a także jakie rodzaje urządzeń zalicza się do narzędzi monolitycznych?

Gama narzędzi monolitycznych i jej specyfika

Takie narzędzia mają wiele zastosowań, stąd też ich naprawdę szeroka gama. Są to m.in.:

  • frezy węglikowe oraz HSSE – cechują się dużą twardością i gwarantują precyzję użycia, dzięki czemu pozwalają na wysoką jakość obróbki i to nawet najbardziej problematycznych materiałów. Co istotne, to właśnie frezy węglikowe cieszą się obecnie największą popularnością, m.in. ze względu na swoją dużą wytrzymałość,
  • gwintowniki – gwintowanie stanowi jedną z najpopularniejszych metod, jeśli chodzi o obróbkę metalu skrawaniem. Także i tu sprawdzają się narzędzia skrawające monolityczne powalające na to, aby nadawać walcowatym elementom zarys gwintu. Nie są to jednak tylko gwintowniki, ale również nawiertaki, wiertła oraz specjalne frezy gwintujące,
  • wiertła – pozwalają na otrzymanie otworu kołowego albo wielokątnego. Dobór wierteł zależy m.in. od tego, jaki materiał podlega obróbce, a także jaki otwór ma zostać wykonany. Co istotne, wśród narzędzi monolitycznych wykorzystuje się przede wszystkim warianty uniwersalne, choć dostępne są także specjalne zoptymalizowane do bardziej zaawansowanych czynności.

Inne narzędzia monolityczne

Powyżej zostały wymienione najczęściej używane rodzaje narzędzi monolitycznych. Nie są to jednak jedyne, które stosuje się do tego typu prac. Mogą być to bowiem również rozwiertaki, nawiertaki, a także specjalne pobłębiacze i fazowniki. Te ostatnie pozwalają na sfazowanie krawędzi danego otworu po to, aby ukryć wkręt.

Jak widać narzędzia monolityczne to bardzo szeroka gama, dzięki której można wykonywać najbardziej zaawansowane czynności związane z obróbką różnego rodzaju materiałów. Nasza firma również dystrybuuje takie urządzenia, dlatego też serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszego asortymentu produktowego.