Czym jest i jak działa agregat prądotwórczy?

Nagłe przerwy w dostawie prądu z powodu załamania pogody mogą przydarzyć się zarówno na wsiach, jak i w dużych miast. Niekiedy, alternatywne źródło energii jest niezbędne w miejscach oddalonych od sieci elektrycznej, takich jak teren budowy lub wyjazd w góry lub do lasu. W takich sytuacjach warto korzystać z agregatów prądotwórczych.

Agregat prądotwórczy to niezależne źródło prądu

Agregat prądotwórczy jest urządzeniem, które może wytwarzać prąd niezależnie od dostępu do sieci elektrycznej. Jego mechanizm działania opiera się na silniku spalinowym, w którym energia uzyskana ze spalania przekształcana jest w energię mechaniczną wprowadzającą w ruch wirnik prądnicy. Następnie, dzięki zjawisku indukcji magnetycznej, w prądnicy wytwarzana jest energia elektryczna.

Do najpopularniejszych paliw stosowanych w agregatach należą benzyna, gaz ziemny lub olej napędowy. Niektóre modele są zasilane akumulatorowo. Jeśli poszukujesz alternatywnego źródła prądu na działkę lub plac budowy, to skorzystaj z naszej oferty agregatów prądotwórczych w Łodzi.

Dobierz rodzaj agregatu do instalacji w Twoim domu

Poszczególne rodzaje agregatów różnią się przede wszystkim mocą i wielkością. W zależności od rodzaju jedne generują prąd jednofazowy, a inne trójfazowy. Ten drugi jest bardziej uniwersalny, ponieważ działa również na sprzętach jednofazowych. Wybór odpowiedniego agregatu powinien być także dopasowany do rodzaju instalacji znajdującej się w domu.

Są to urządzenia dość głośne, dlatego wyposażone są w obudowy dźwiękoszczelne, które wyciszają ich pracę oraz chronią przed działaniem wilgoci. Modele agregatów są dostępne także w różnych rozmiarach. Te mniejsze, swoją konstrukcją przypominają walizkę i są komfortowe do przenoszenia i wykorzystywania np. w trakcie prac ogrodowych.