Narzędzia skrawające to bardzo ogólna kategoria produktów. Obejmuje ona wszystkie przyrządy służące do obróbki polegającej na skrawaniu fragmentów tworzywa, by nadać mu docelowy kształt. Metody te to m.in. toczenie, frezowanie, szlifowanie, struganie oraz pogłębianie. Jakie dokładnie narzędzia służą do ich wykonywania?
Frezy
Frezy to narzędzia wyposażone w ostrza umieszczane we frezarkach, które skrawają przedmiot za pomocą ruchu obrotowego. Umożliwiają obróbkę płaszczyzn (frezy walcowe), wykonywanie rowków (tarczowe), a także robienie rowków trapezowych (kątowe).
Wiertła
Kolejnymi narzędziami stosowanymi do obróbki skrawaniem są wiertła służące do wykonywania otworów. Jednymi z najbardziej niezawodnych są te wykonane ze stali szybkotnącej HSS, która umożliwia znaczne zwiększenie prędkości procesu skrawania oraz wykazuje wysoką odporność na ścieranie.
Nawiertaki
Do wykonywania wstępnych nawierceń służą tzw. nawiertaki. Są bardzo podobne do wierteł - na części roboczej posiadają ostrza skrawające, zaś w dalszym fragmencie rowki wiórowe, które zgodnie z nazwą ułatwiają odprowadzanie wiór.
Gwintowniki
Zadaniem gwintowników jest nacinanie gwintów. Ich budowa jest stosunkowo prosta i składają się z części roboczej - skrawającej, a także uchwytu. Wzdłuż partii, która odpowiada za skrawanie, znajdują się rowki mające za zadanie odprowadzać wióry, przy czym im większa średnica gwintownika, tym więcej rowków (maksymalna ich liczba to 5).
Noże tokarskie
Posiadają jedno ostrze i używa się ich w różnego rodzaju tokarkach. Służą do obrabiania powierzchni przedmiotów, przy czym może być to zarówno powierzchnia zewnętrzna, jak i wewnętrzna. Najczęściej stosuje się tokarskie noże punktowe, które mają ogólne przeznaczenie. Wykonuje się je albo ze stali szybkotnącej, albo z węglików spiekanych – obydwa tworzywa cechują się bardzo dużą wytrzymałością.
Jak widać różnorodność narzędzi do obróbki skrawaniem jest bardzo duża, a zastosowanie konkretnych zależy od tego, jak ukształtowany przedmiot ma ostatecznie wyglądać.