Płytki jako narzędzia skrawające

Narzędzia tokarskie służą odpowiedniemu skrawaniu materiału. Warto zwrócić uwagę na specjalne płytki przeznaczone do tego celu.

Płytki jako narzędzie skrawające

Narzędzia skrawające to niezwykle obszerna kategoria wyrobów. Stosowane są jako element obrabiarek CNC. Dzięki temu uzyskiwane jest zawsze powtarzalny efekt dotyczący jednakowo metali czy tworzyw sztucznych. Firma Top-Nar oferuje narzędzia skrawające od tak renomowanych dostawców, jak Sandvik, Baildonit, Pafana czy Dormer. Jednym ze szczególnych rodzajów tego typu asortymentu są płytki, które umożliwiają obrabianie drobnych elementów. Są one przystosowane nie tylko do maszyn CNC, ale także zwykłych. Ich przeznaczenie jest różne, dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy ma ona służyć do obróbki specjalistycznej, jak frezowanie przy większych prędkościach bądź gładzenie powierzchni, czy też do zwykłego wiercenia. Ważne jest jednak to, aby stawiać na sprawdzonych producentów, których wyroby zakupimy u odpowiednich dostawców. Wówczas mamy pewność, że otrzymujemy wyrób trwały, wydajny i wysokiej jakości.

Specyfika płytki

Element określany mianem płytki jest częścią noża tokarskiego. Jej wygląd jest różny, zależnie od tego, o jakiego rodzaju przeznaczeniu będziemy mówić. Do wyboru są między innymi te o przekroju trójkątnym, kwadratowym, okrągłym czy romboidalnym. Wyroby różnią się od siebie m.in. geometrią, która warunkuje ich przeznaczenie. Płytka dodatnia ma kąt przyłożenia, ale nie umożliwia kątów natarcia oraz luzu. Jest ona słabsza przy krawędzi skrawającej, dlatego jest dedykowana obróbce wykańczającej, do cięć bardziej delikatnych. Siły skrawania tego elementu są o wiele mniejsze, ponieważ sama krawędź jest ostrzejsza. Z kolei płytka o ujemnej geometrii nadaje się do obróbki zgrubnej i przerywanej. Element ten nie ma typowego kąta przyłożenia, natomiast siedzisko pozwala ustawić kąt natarcia oraz przyłożenia. Siła skrawania przy krawędzi skrawającej jest o wiele większa.