Agregat prądotwórczy zbudowany jest z silnika i prądnicy pozwalającej zaopatrywać dane miejsce, pomieszczenia z brakiem dostępu do sieci w energię elektryczną. O czym warto pamiętać przystępując do jego instalacji?
Kiedy warto zainstalować agregat w domu?
Oświetlenie, wentylacja, ogrzewanie czy też system alarmowy — każda z tych instalacji powinna być wykonana solidnie a do tego być niezależna od przerw w dostawie prądu. Właście do tego celu montuje się w domach agregaty prądotwórcze. O ich montażu warto pomyśleć, jeśli obiekt budowlany wykorzystuje w swym działaniu różnego rodzaju automatykę użytkową. Poza wspomnianymi wyżej obszarami będzie to np. sterowanie bramą wjazdową, która pozostanie zamknięta na zawsze gdy tylko na chwile zabranie prądu w sieci. Zazwyczaj takie przypadki zdarzają się w najmniej oczekiwanych momentach, żeby nie utknąć po jednej, albo drugiej stronie bramy lepiej zainwestować w agregat.
Innym zupełnie obszarem zastosowań są prace budowlane, które niekiedy trwają jeszcze na długo przed uruchomieniem przyłącza. Kluczowe we właściwej pracy urządzenia jest odpowiednie do potrzeb dobranie jego mocy.
Jaki powinien być dobry agregat i jak podłączyć go do sieci?
Moc agregatu powinna być wyższa od zsumowanej mocy przewidzianych do „wpięcia” odbiorników. Dzieje się tak dlatego, że każdy z nich z osobna na tzw. starcie wymaga wyższej niż nominalna mocy rozruchowej. Chcąc podłączyć agregat należy skontaktować się z Zakładem Energetycznym i złożyć wniosek o zgodę na podłączenie agregatu. Do wniosku trzeba dołączyć projekt i wykonanie instalacji, w której uwzględnić trzeba blokadę przenoszenia napięcia z agregatu do sieci oraz dokumentację techniczną zasilania rezerwowego, instrukcję eksploatacji, konserwatorów. Po przeprowadzeniu montażu konieczne jest zgłoszenie do odbioru. Dzieje się tak, gdy agregat nie będzie częścią instalacji. Wtedy też podczas montażu wydzielić trzeba będzie na tablicy bezpiecznikowej wyłącznik do gniazda wejściowego agregatu. Przyłącze elektryczne agregatu dużej mocy, powinno być wykonane w formie stałej, bez możliwości rozłączania, a jego sterowanie odbywać się automatycznie.